FirstHorseOnTheMoon.com

Strona główna » Blog » Moda jeździecka » Czapraki dla konia – rodzaje czapraków i ich historia
06 Kwi 2021

Czaprak dla konia – jaki był jego początek i dlaczego jest tak ważnym elementem

Jazda bez siodła i czapraka, czyli na oklep efektownie wygląda w filmach, jednak w praktyce zdecydowana większość osób jeżdżących konno chętnie korzysta z akcesoriów jeździeckich. Jednym z najważniejszych jest czaprak, czyli podkładka pod siodło. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona konia i siodła. Czaprak zabezpiecza zwierzę przed otarciami, a siodło przed szkodliwym wpływem końskiego potu.

jazda na oklep
Jazda na oklep

Rola czapraka, czyli w trosce o zdrowie i komfort konia

Konie to piękne i silne zwierzęta, które są również delikatne. Dlatego niezmiernie ważne jest dbanie o ich zdrowie i zapewnianie bezpieczeństwa. Służy do tego między innymi odpowiednio dobrany czaprak. W praktyce brak czapraka lub źle dopasowany może powodować problemy niezależnie od tego, jak dobrze pasuje siodło. To właśnie czaprak pomaga rozłożyć ciężar jeźdźca, amortyzuje skoki, chroni grzbiet minimalizując nacisk na niego. Czaprak zakładany pod siodło zapobiega też mostkowaniu, kołysaniu i podnoszeniu się siodła. Czapraki zapewniają również właściwą cyrkulację powietrza między skórą konia, a siodłem, co z kolei zapobiega odparzeniom.

spód czapraka
Spodnia część czapraka, podszytego siatką dystansową

Z myślą o pięknym wyglądzie

Czapraki nie tylko pełnią funkcję praktyczną, ale też ozdobną, dlatego masz do wyboru czapraki w różnych stylach i wielu kolorach. Jaki dobierzesz czaprak, to zależy od Twoich upodobań i potrzeb. Jego kolor może współgrać z Twoim jeździeckim outfitem. Możesz też wybierając podkładkę pod siodło kierować się maścią konia. Zarówno stonowana jak i intensywna kolorystyka czapraków współgra z różnymi umaszczeniami zwierząt. Wiele osób kieruje się też praktycznymi względami i decyduje się na czapraki w ciemnych kolorach.
W przypadku koni ich wygląd jest wyjątkowo istotny. Wystarczy obejrzeć zawody czy imprezy, w których konie biorą udział, aby przekonać się jak efektownie mogą wyglądać te zwierzęta w odpowiedniej oprawie.

Czapraki dawniej

Historia czapraków sięga wieki wstecz. Kiedyś ze względu na swoje przeznaczenie podkładka pod siodło była nazywana potnikiem i niektórzy nadal używają tej nazwy.
Czapraki wykonywano z tkanin płóciennych (najczęściej z lnu, rzadziej z konopi), z filcu lub bardziej szlachetnego sukna wełnianego. Jedna z legend głosi, że Kozacy i Mongołowie podczas długich wypraw wkładali pod siodło duży plaster surowego mięsa. Pełnił on rolę współczesnego czapraka.
W dawnych czasach patrząc na czaprak można było wywnioskować, jaki jest status właściciela konia. Ci zamożniejsi mogli sobie pozwolić na najlepsze czapraki, które podkreślały ich majętność i były odpowiednie dla drogiego końskiego rzędu. A tu naprawdę było czym się chwalić, ponieważ wiele elementów, np. strzemiona, sprzączki, okucia, często były wykonywane ze srebra i bogato zdobione.

historyczne stroje konne
Konie w inscenizacji bitwy pod Grunwaldem

Czołdry, kropierze, dywdyki i mitugi

Dawniej czapraki nazywano w zależności od materiału, z którego były wykonane i ich przeznaczenia. Oto kilka ciekawych przykładów.

Czołdry – długie okrycie konia, najczęściej wykonane z grubej wełny. Nie tylko chroniło siodło i plecy, ale także okrywało przód konia, sięgając aż na jego szyję.
Kropierz – to pochodzące z Bliskiego Wschodu okrycie całego konia, które miało go chronić przed udarem słonecznym. Kropierz do Europy trafił wraz z rycerzami wracającymi z krucjat. Składał się on z dwóch części: okrycia szyi i głowy, z otworami na oczy, uszy i pysk oraz okrycia reszty końskiego ciała, zasłaniającego również nogi, z wycięciem na ogon. Na przestrzeni wieków i w zależności od regionu i przeznaczenia, kropierz funkcjonował w wielu odmianach. Mógł być naszywany metalowymi płytkami i stanowić zbroję. Często był też używany jako przykrycie końskiej zbroi i wtedy dekorowano go symbolami chorągwi lub herbem właściciela.

Dywdyk – wykonany z wełny przędzionej z koziego puchu, podszywany jedwabiem. To długie okrycie haftowano srebrem i złotem, najczęściej z herbem właściciela. Egzotyczna nazwa pochodzi z regionu, w którym dywdyk był produkowany – z terenów obecnej Turcji. Sama wełniana tkanina była tak cienka i delikatna, że szal można było przeciągnąć przez pierścień! Do Europy dywdyki trafiały wraz z karawanami kupców ze Wschodu.

Mituga – to czaprak wojskowy o bardzo praktycznym przeznaczeniu – jej rolą była ochrona końskiego grzbietu. W Polsce mitugi stały się powszechne w XVIII wieku. Najczęściej wykonano je z filcu.

Z czasem zmieniała się technologia produkcji czapraków. Wraz z rozwojem handlu pojawiały się nowe surowce, takie jak bawełna, potem włókna sztuczne, wypełnienia z pianki, podszycia z oddychającej siatki dystansowej, wymyślne wzory pikowania i dekoracje. Potrzeby inspirowały do tworzenia nowych rozwiązań. Dzięki temu zaczęły powstawać różne rodzaje czapraków z rozmaitym przeznaczeniem. Stąd właśnie, między innymi, czapraki ujeżdżeniowe i czapraki skokowe.

Rodzaje czapraków

Obecnie króluje bardzo praktyczne podejście do roli czapraka. Właściciele koni kształt czapraków dopasowują do siodeł, których używają. Najprostsze rozróżnienie czapraków wiąże się właśnie z typami siodeł, pod które są stosowane. Dla ułatwienia przyjęło się używanie skrótów ułatwiających ich wyszukiwanie.

  • DL/DR to oznaczenie czapraków dresażowych (ujeżdżeniowych). Najczęściej mają one kształt prostokąta z łagodnie zaokrąglonymi rogami. To na tyle długie czapraki, aby zmieściła się cała tybinka i na tyle szerokie, aby obejmowały całe siodło.
  • SR czyli czapraki skokowe. Są one krótkie, ale przedłużane przy poduszce kolanowej, gdzie siodło skokowe jest nieco szersze.
  • VS to czapraki wszechstronne. Są trochę bardziej wydłużone na wysokości poduszki kolanowej niż czapraki ujeżdżeniowe, jednak mniej niż skokowe. Są też szersze, aby pasowały do siodła ujeżdżeniowego.
  • VSS to czaprak wszechstronny o profilu skokowym, jest krótszy niż VS i bardziej podobny do SR.
  • VSD to czaprak wszechstronny o profilu ujeżdżeniowym, dłuższy i bardziej podobny do DR/DL.
  • West, to oznaczenie czapraków westernowych, grubych i miękkich, najczęściej wykonanych z wełny lub filcu, o prostokątnym kształcie.

Czapraki występują w rozmiarach, Shetty, Pony, Cob i Full, dostosowanych do rozmiaru konia.

Nasz sklep z akcesoriami do jazdy konnej oferuje czapraki dla koni zaprojektowane w trosce o ich komfort i z dbałością o detale, aby podkreślały piękno tych wyjątkowych zwierząt. Obejrzyj ofertę

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź, co brać pod uwagę kupując czaprak pod siodło

Zastanawiasz się jaki wybrać czaprak? Czym kierować się przy zakupie? Oto kilka wskazówek, co warto wziąć pod uwagę wybierając okrycie pod siodło. Wybór czapraka może
Porady dla jeźdźcówModa jeździecka

Sprawdź jak kupić dobry jakościowo i solidny czaprak dla konia

Zastanawiasz się jaki wybrać czaprak? Czym kierować się przy zakupie? Oto kilka wskazówek co warto wziąć pod uwagę wybierając okrycie pod siodło. Każdy jeździec potrzebuje
Porady dla jeźdźcówModa jeździecka
Shopping Cart