FirstHorseOnTheMoon.com

Rabaty do 70% w Strefie Niskich Cen

Rabaty do 70% w Strefie Niskich Cen

09 mar 2023

Porady i doświadczenia hodowców i lekarzy, zajmujących się zdrowiem koni zebrane w jednym wpisie blogowym. Musisz to przeczytać!

Kolka u konia – czym jest i czym nie jest?


Czy wiesz, że kolka to nie jest konkretne zaburzenie? Termin ten odnosi się raczej do ogólnego bólu brzucha, którego pochodzenie może mieć wiele przyczyn. Kolka u konia może być spowodowana przez wzdęcia albo przeciążenie żołądka ziarnami, ale też przez przypadkowe spożycie piasku, uderzenie mechaniczne, a nawet infekcję mechaniczną. W swojej jeździeckiej karierze, obserwując konie cierpiące na kolkę możesz spotkać się z szerokim wachlarzem reakcji zwierzęcia na dyskomfort. Dlatego właśnie tak trudno jest jednoznacznie rozpoznać kolkę u konia. I dlatego tak ważna jest natychmiastowa reakcja, nawet jeśli nie masz pewności co do objawów.

Rozprawiamy się z kolką w 34 krokach

Jak zachowuje się koń, który ma kolkę?

Jeden z właścicieli podzielił się z nami historią swojego konia, u którego zmiany chorobowe byłyby niedostrzegalne dla osoby, która nie znała jego normalnego zachowania. Koń był bardzo zżyty ze swoim właścicielem i zawsze kiedy widział go w stajni, bardzo do niego lgnął i domagał się pieszczot. Jednak pewnego dnia, zamiast przejawiać typowe dla siebie przyjacielskie zachowanie, koń po prostu zignorował swojego właściciela. Zamiast nawiązywać kontakt, po prostu stał i tępo patrzył w jeden punkt. Nie wykazywał typowych objawów kolki ale też ni było słychać pracy jelit. Po krótkiej obserwacji konia, zapadła (jedyna właściwa!) decyzja o wyjeździe do szpitala, a zaraz po przyjeździe na miejsce koń trafił na stół operacyjny. Jak potem wspominał właściciel konia i doświadczony sportowiec, był zszokowany, ponieważ każdy inny koń, którego widział z kolką, był bardzo zestresowany.

To może przytrafić się Twojemu koniowi – reaguj na kolkę!

Czasem objawy są tak oczywiste, że trudno pomylić je z czymś innym. Czasem koń wyraźnie pokazuje, co i gdzie go boli, pozwalając nam łatwiej podjąć decyzję o leczeniu. Ale czasem, reakcje zwierzęcia są na tyle subtelne i niejasne, że niezauważone i nieleczone w porę mogą doprowadzić do tragedii. Dlatego bacznie się przyglądaj swojemu zwierzęciu, pytaj bardziej doświadczonych koniarzy o radę, a w razie jakichkolwiek wątpliwości – konsultuj się z weterynarzem.

Jak wygląda diagnoza kolki?

Diagnoza, opiera się na ogół na badaniu fizykalnym. Bierze się więc pod uwagę dźwięki jelitowe, temperaturę, tętno, częstość oddechów, wykonuje się badanie palpacyjne odbytnicy, określa kolor błony śluzowej, nakłuwa brzuch, żeby usunąć płyn brzuszny w celu oceny i/lub intubacji nosowo-żołądkowej, wykonuje się USG jamy brzusznej, a czasami też radiogramy jamy brzusznej i badanie krwi. Odpowiednie leczenie wynikające z w porę wykonanego badania daje dobre rokowania. Czy można swojego konia uchronić przed kolką? Po tym przydługim wstępie, poniżej przedstawiamy Ci 34 konkretne zakazy, nakazy i wskazówki, które pozwolą zminimalizować ryzyko kolki Twojego konia.

Rozprawiamy się z kolką w 34 krokach

21 konkretnych wskazówek, jak poradzić sobie z kolką u konia

  1. Sprawdź parametry życiowe konia: przede wszystkim tętno i temperaturę ciała w odbycie. Warto też przyjrzeć się kopytom pod kątem ciepła i mięśniom zadu pod kątem napięcia. Mogą one wskazywać też na ochwat, powiązany z kolką.
  2. Skontroluj ilość wydalanego kału. Jeśli jest go mniej niż zwykle bądź nie ma go wcale – może to wskazywać na problem.
  3. Nie czekaj z wezwaniem weterynarza. Nie musisz mieć pewności, co do kolki – jeżeli masz chociażby drobne wątpliwości, lepiej pozwolić specjaliście je potwierdzić lub rozwiać, niż czekać na pogorszenie się stanu zdrowia zwierzęcia.
  4. Przygotuj się do rozmowy z lekarzem weterynarii. Dokładnie opisz stan zdrowia zwierzęcia, odpowiedz na wszystkie pytania lekarza. Od jego oceny sytuacji należeć będzie scenariusz na najbliższe godziny: być może wizyta weterynaryjna odbędzie się natychmiast, a być może zostaniesz poproszony o regularne monitorowanie stanu zdrowia zwierzęcia i raportowanie o zmianach.
  5. Uważnie obserwuj swojego konia tak długo, jak to konieczne. Oznaki kliniczne i stan zdrowia mogą pogorszyć się bardzo szybko – najlepiej więc sprawdzać stan konia co 15-20 minut.
  6. Jeśli jest to bezpieczne i jeśli Twój weterynarz nie widzi przeciwwskazań – zabierz konia na spacer. Większość łagodnych kolek zniknie właśnie po tym (chodzeniu) — 45-60 minut marszu pozwala stymulować motorykę jelit i zapobiega kontuzjom spowodowanym tarzaniem się.
  7. Nie ćwicz jednak zbyt intensywnie. Zbyt energiczne ruchy spowolnią perystaltykę i wyczerpią zwierzę, które już teraz potrzebuje dodatkowych pokładów energii do walki z kolką.
  8. Wstrzymaj zwierzęciu dostęp do paszy. Jedzenie może tylko zaostrzyć problem, zwłaszcza że niektóre ze zwierząt mogą chcieć jedzeniem złagodzić ból.
  9. To samo dotyczy wody. Rozdęty do granic możliwości żołądek po przyjęciu płynu może nawet pęknąć. Dlatego poczekaj na ewentualne badanie sondą żołądkową przeprowadzone przez weterynarza.
  10. Nie stosuj żadnych leków bez konsultacji z weterynarzem. Podając zwierzęciu nawet zwykłe leki przeciwbólowe możesz zamaskować rzeczywiste objawy, a przez to utrudnić postawienie właściwej diagnozy.
  11. Jeśli już podajesz leki – trzymaj się maksymalnej ustalonej dawki. Jeśli kolka utrzymuje się dłużej niż 20 do 30 minut po podaniu leku, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Brak odpowiedzi na leki rozkurczowe jest kluczowym wskaźnikiem konieczności skierowania na dalszą diagnostykę.
  12. Nie podawaj oleju przez sondę nosowo-żołądkową lub strzykawkę do pyska konia. Jeśli zostanie to zrobione nieprawidłowo, a koń wciągnie go do płuc, może mieć to skutek śmiertelny.
  13. Nie wykonuj lewatywy na własną rękę. Odbytnica konia jest niezwykle delikatna, a nieprawidłowe wykonanie lewatywy może nawet doprowadzić do wtórnego zapalenia otrzewnej, które często kończy się śmiercią.
  14. Zadbaj o bezpieczne miejsce dla konia, takie jak małe pastwisko lub duży boks, w którym koń będzie mógł być sam. W przypadku klaczy z młodym źrebakiem również sugeruje się odseparowanie zwierząt, żeby zapobiec zranieniu źrebaka. Najlepiej w taki sposób, żeby klacz mogła cały czas widzieć swoje dziecko, a przez to była mniej nerwowa.
  15. Zaplanuj kwestie logistyczne, na wypadek konieczności przewiezienia konia. Do kogo możesz zadzwonić, aby wypożyczyć przyczepę lub poprosić o pomoc w transporcie? Czy opony przyczepy są napompowane? Czy Twoja przyczepa jest sprawna i gotowa do drogi?
  16. W miarę możliwości, należy wozić konia w przyczepie bez przegród. Zmniejsza to ryzyko, że twój koń zostanie rzucony pod przegrodę.
  17. Przewożąc konia, absolutnie nie wsiadaj razem z nim do przyczepy. W trakcie transportu i tak nie jesteś w stanie nic zrobić, a możesz tylko narazić siebie na niebezpieczeństwo.
  18. Trzymaj się ustalonego przez lekarza planu leczenia. Nie wprowadzaj żadnych zmian na własną rękę, a w przypadku wątpliwości, skonsultuj się z weterynarzem.
  19. Jeśli Twój koń jest po operacji, codziennie monitoruj miejsce nacięcia, ale także zachowanie, samopoczucie czy apetyt konia.
  20. Nie dotykaj nacięcia chirurgicznego – wszelkie zanieczyszczenia na dłoniach zwiększają ryzyko infekcji.
  21. Przed powrotem ze szpitala przedyskutuj z weterynarzem dalsze kroki. Zanim wyjedziesz musisz być pewny, że dokładnie wiesz jak opiekować się zwierzęciem w domu i co zrobić w przypadku pogorszenia sytuacji.
Najczęstsze przyczyny kolki
Najczęstsze przyczyny kolki

Bonus: 12 wskazówek, jak zapobiec i jak się przygotować do kolki

  1. Trzymaj się harmonogramu żywieniowego, a wszelkie zmiany wprowadzaj powoli. Najczęstszym skojarzeniem z kolką jest zmiana partii paszy lub siana w ciągu dwóch tygodni poprzedzających wystąpienie kolki.
  2. Wiele mniejszych posiłków jest lepszych dla przewodu pokarmowego niż jeden lub dwa duże posiłki, dlatego zachęca do częstszego karmienia niewielkimi porcjami. Ważne jest to, by zgadzała się sumaryczna ilość paszy podanej w ciągu dnia i trzymanie się rutyny.
  3. Jeżeli nie ma wskazań do podawania zboża, zrezygnuj z niego. Jelita koni nie są stworzone do trawienia zboża. W rzeczywistości diety bogate w zboża są związane ze zwiększoną częstotliwością występowania kolki, a także otyłości i innych zaburzeń. Jedyne konie, które potrzebują zboża, to te, które tracą na wadze pomimo całodobowego karmienia dobrej jakości sianem (i przyczyną tego z pewnością nie są pasożyty) lub te, które mają bardzo wymagający harmonogram ćwiczeń.
  4. Zachęcaj zwierzę do picia wody. Zapewnij dostęp do ciepłej wody zimą i chłodnej latem.
  5. Zamiast okresowych, wyczerpujących treningów postaw raczej na regularne, umiarkowane ćwiczenia, które korzystnie wpływają na zdrowie zwierzęcia. Ruch jest bardzo ważny dla wszystkich zwierząt!
  6. Podejdź strategicznie do zwalczania pasożytów. Ustal z weterynarzem program kontroli i profilaktyki, bazujący na wieku, stanie zdrowia i stylu życia Twojego zwierzęcia.
  7. Ogranicz spożycie piasku. Przechowuj siano z dala od piasku i kurzu, umieszczając je w koszach czy pojemnikach ograniczających kurz. Jeśli twój koń lubi wyciągać siano z pojemnika i zjadać je z ziemi, rozłóż maty wokół pojemnika.
  8. Sprawdzaj próbki kału pod kątem zawartości piasku. Jest na to bardzo prosty sposób: Włóż około dwóch filiżanek obornika do wystarczająco dużej, szczelnie zamykanej foliowej torebki, napełnij ją wodą, zamknij, a następnie potrząśnij nią, aż cały obornik się rozpuści. Trzymaj torbę za jeden róg, tak aby przeciwległy róg wisiał najniżej. Postukaj w worek, a piasek po chwili osiądzie w dolnym rogu. Jeśli znajdzie się w nim więcej niż pół łyżeczki, możesz to potraktować jako pozytywny wynik testu na spożycie piasku. Jeśli uzyskasz wynik negatywny, powtórz test trzy lub cztery razy w ciągu trzech dni, aby się upewnić.
  9. Konie spożywające zbyt dużo piasku powinny dostawać produkty pectosyllium, zgodnie z zaleceniami lekarza. Powinno się też odseparować zwierzęta od piaszczystych obszarów, przynajmniej do czasu ustąpienia problemów.
  10. Jeśli kolka się powtarza, zastanów się dobrze, z czego może to wynikać. Być może warto przemyśleć zmianę paszy lub miejsca, w którym przebywa koń? Zapytaj lekarza weterynarii o konkretne działania, które możesz wprowadzić, żeby ograniczyć ryzyko wystąpienia kolki.
  11. Silnie zestresowane lub sportowe konie otocz szczególną opieką przeciwko powstaniu wrzodów żołądka. Zaplanuj z lekarzem weterynarii okresowe badania endoskopowe.
  12. Na koniec, zupełnie niezależnie od poprzednich porad – rozważ wykupienie ubezpieczenia medycznego. Kolka jest na tyle częstą przypadłością, a ubezpieczenie na tyle dostępne finansowo, że może się okazać to dobrym pomysłem. Dzięki temu będziesz mógł spać spokojnie, nie martwiąc się o to, skąd wziąć środki na ratowanie konia w nagłej sytuacji.

Gryka w końskiej diecie i jako składnik suplementów

Większość ludzi kojarzy grykę z miodem lub z kaszą. Jednak jakie ma właściwości? Czy podajemy ją koniom nawet o tym nie wiedząc? Czemu wykorzystuje się
Porady dla jeźdźcówPielęgnacja i żywienie koniŻywienie koniNajczęstsze dolegliwości koni

Kurkuma w końskiej diecie

Kurkuma jest często używana w kuchni, a jej właściwości zdrowotne są znane od bardzo dawna. Czy jednak można je wykorzystać przy koniach? Jaki wpływ może
Porady dla jeźdźcówPielęgnacja i żywienie koniŻywienie koniNajczęstsze dolegliwości koni

Cukier dla koni oraz cukrzyca i jej leczenie

Każdy z nas spotkał się z podawaniem koniom cukru. Jeżeli nie w stajni, to na pewno w literaturze. Czy jednak jest to zdrowe? Jakie konsekwencje
Porady dla jeźdźcówPielęgnacja i żywienie koniŻywienie koniNajczęstsze dolegliwości koni

Rośliny padokowe o własnościach zdrowotnych

Ziołolecznictwo od początku udomowienia koni było jedną z formą terapii. Wiele roślin rosnących na końskich padokach ma właściwości przeciwbólowe lub przeciwzapalne. Jaki jest koński odpowiednik
Porady dla jeźdźcówPielęgnacja i żywienie koniŻywienie koniNajczęstsze dolegliwości koni
Shopping Cart
0
    0
    Twój koszyk
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu