Hipoterapia zaczęła się rozwijać w drugiej połowie XX wieku. Dopiero w latach 60. i 70. zaczęła być uznawana jako forma terapii rehabilitacyjnej i wspomagającej rozwój fizyczny i psychospołeczny. Obecnie jest jedną z terapii dla dzieci z autyzmem lub jego spektrum, jak i przy wielu schorzeniach fizycznych.
Historia hipoterapii
Pomimo tego, że hipoterapia rozkwitła dopiero w XX wieku, jej początki sięgają naprawdę daleko. Już w starożytności ludzie zauważyli pozytywny wpływ jazdy konnej na samopoczucie. Rozwija i rozwijała ona zdolności nie tylko fizyczne, poprzez ruch, ale również psychologiczne, ze względu na obcowanie ze zwierzęciem. Hipoterapia pomaga ludziom w komunikacji niewerbalnej, zwracając ich uwagę na to 'jak’ mówią, a nie tylko 'co’ mówią.
Kto może pójść na hipoterapię?
Głównie są to pacjenci z jakimikolwiek zaburzeniami równowagi, koordynacji, siły mięśniowej, kontroli ciała, ale też z zaburzeniami emocjonalnymi lub psychospołecznymi. Obcowanie ze zwierzęciem bardzo pomaga takim pacjentom, jednocześnie relaksując i odprężając. Trzeba jednak pamiętać że dobór ćwiczeń i wybór konia do hipoterapii powinien być dokonany przez ludzi do tego uprawnionych, tworzących zespół. Powinien on się składać z lekarza, fizjoterapeuty, terapeuty zajęciowego oraz instruktora jeździectwa.
Jaki koń do hipoterapii?
Najważniejsze, żeby był zdrowy i spokojny. Konie wykorzystywane do hipoterapii muszą bezwzględnie wykonywać polecenia instruktora, by terapia była bezpieczna. Nie oznacza to tylko jazdy, ale też czas jaki spędzimy z koniem przed nią. Jest to związane z tym, że czasem pacjent nie czuje się na siłach by jeździć, i wtedy terapia w całości odbędzie się z ziemi.
Ze względu na to, że osoby z niepełnosprawnościami często nie będą w stanie utrzymać same równowagi, czasem opiekun będzie musiał wsiąść z nim wsiąść. Tyczy się to głównie dzieci, ale należy to uwzględnić przy doborze konia. Musi być on silny i zdrowy, choć trzeba brać pod uwagę również preferencje jeźdźca. Niektóre osoby czują się niepewnie na dużym koniu, nawet jeśli jest on bardzo spokojny i zrównoważony.
Kolejnym istotnym aspektem, jest przeszkolenie. Dotyczy to zarówno instruktora jak i konia. Oboje muszą być cierpliwi i wyrozumiali, gdyż praca z osobami z niepełnosprawnościami jest bardziej wymagająca. Z tego powodu częściej wybiera się konie starsze i doświadczone.
Korzyści hipoterapii
Hipoterapia jest terapią dość młodą, ale coraz bardziej popularną ze względu na wiele korzyści. Pacjenci zauważają poprawę koordynacji ruchowej, równowagę czy siłę mięśniową. Oprócz tego, hipoterapia świetnie pomaga rozwinąć zdolności emocjonalne i społeczne. Poprzez kontakt ze zwierzętami ludzie uczą się panować nad emocjami, odruchami i zachowaniami na które zwykle nie zwracamy uwagi. Jest to też doskonałe narzędzie do budowania pewności siebie, poprzez pokonywanie swoich barier i lęków w kontrolowanym środowisku.
Zobacz także:
- Zasady jazdy w damskim siodle – Czy nadal stosuje się amazonki? Jaka jest różnica między siodłem damskim a zwykłym? Jaki koń do damskiego siodła jest najlepszy?
- Chiropraktyka koni – Jak wygląda badanie? Czym zajmuje się chiropraktyk? Co bierze pod uwagę podczas dobierania terapii?
- Dlaczego warto zdobyć zaufanie konia? – Czy twój koń ci ufa? Jak sprawić by wasza współpraca przebiegała bezproblemowo?
- Koń-przewodnik dla osoby niewidomej? – Czemu koń sprawdza się lepiej niż pies? Jakie predyspozycje musi mieć koń by zostać przewodnikiem?
- Jak znaleźć idealną szkołę jazdy? – Na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Czego nie powinno być w dobrej szkole jazdy?
- Bacik w jeździectwie – Kiedy i jak używać? Jakie są rodzaje batów? Jak należy trzymać bat?